fallback

Съюзът за чист водород на ЕС ще стане факт през лятото

Представителите на индустрията приветстват това с твърдението, че по този начин Европа прави крачка напред към декарбонизирането на газовия сектор

09:30 | 12.03.20 г. 10
Автор - снимка
Създател

Плановете за създаване на обединение около водородната енергия в рамките на Европейския съюз (ЕС) бяха потвърдени във вторник (10 март), когато Европейската комисия (ЕК) представи новата си индустриална стратегия, съобщава Euractiv.

„Съюзът ще надгради съществуващата работа за идентифициране на технологичните нужди, възможностите за инвестиции и регулаторните бариери и стимулиращите фактори“, посочиха от ЕК в изявление по-рано днес, очертавайки „нова индустриална стратегия на Европа“.

Водородът е „ясен кандидат“ за общоевропейската инициатива, насочена към насърчаване на производството на чисти газове в домашни условия в подкрепа на целта на блока да стане първият климатично неутрален континент в света до 2050 г., заяви европейски служител пред Euractiv.

Новият Съюз за чист водород трябва стане факт това лятото, заяви официалният представител, обяснявайки, че инициативата се радва на широка подкрепа от държавите членки на ЕС и компаниите, обвързани с ресурса.

Инициативата ще бъде изградена по модела на Европейския съюз за батерии, който обедини над 200 компании, правителства и изследователски организации около производството на батерии. „Трябва да сме готови преди или непосредствено след лятната ваканция“, заяви официалният представител, като добави, че съюзът предизвика голям интерес в много страни от блока, както и от по-широката „общност“ от индустрии и изследователски организации. 

Германия и Холандия са сред страните от ЕС, които проявяват най-силен интерес към водорода, разглеждан като потенциален „сребърен куршум“ за намаляването на емисиите от тежките индустрии като стоманодобивната промишленост, производството на цимент и химическата индустрия.

Миналия месец Германия представи проект за водородна стратегия, като обяви планове за насърчаване на чистия газ в транспорта и одобри предоставянето на милиони евро в изследвания за разработване на технологията. Очаква се Берлин да представи окончателната си стратегия на 18 март, само месеци преди да поеме шестмесечното ротационно председателство на ЕС на 1 юли.

Нов подход към индустриалната политика

ЕК вече се е опитала да прокара индустриална политика, но предишните опити се провалиха поради разминаващите се национални интереси.

Докато Франция и Германия имат желание да популяризират идеята за паневропейски индустриални гиганти, по-малките държави се съпротивляват на тези опити, настоявайки, че стриктното прилагане на правилата за конкуренция и държавна помощ е от решаващо значение за защита на по-малките играчи и предотвратяване на големите компании да заемат господстващи позиции на пазара на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:15 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още